I Kujawsko-Pomorski Przystanek PaT w Inowrocławiu

Uczniowie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku, działający w grupie teatralnej „Pineska”, pod opieką pedagoga szkolnego Anny Drzewieckiej i nauczyciela Agnieszki Kwiatkowskiej, brali udział w I Kujawsko-Pomorskim Przystanku PaT w Inowroclawiu.

Przystanek rozpoczął szef PaTu Grzegorz Jach w Hali Sportowej Kujawianka. O część wokalną zadbały: absolwentka II LO Aleksandra Grudzińska, Jowita Łasecka oraz Jakub Szyperski przy akompaniamencie zespołu na czele z Robertem Osamem. Blisko 500 osób przybyłych na I Kujawsko-Pomorski Przystanek PaT powitało zgromadzone osobistości. Należy wymienić tutaj przede wszystkim Kujawsko-Pomorską Kurator Oświaty Annę Łukaszewską, która podjęła się funkcji Koordynatora Przystanku w Inowrocławiu oraz Starostę Inowrocławskiego Tadeusza Majewskiego i Prezydenta Miasta Ryszarda Brejzę.Wśród instruktorów wymienić należy Jarosława Chojnackiego, Krzysztofa C. Buszmana oraz znanego z programów telewizyjnych Roberta Osama wraz z Katarzyną Idzikowską jak i instruktora warsztatów tańca hip-hop Branko Bielopotockyego. Przystanek w Inowrocławiu może poszczycić się ponad 20 warsztatami, pozwalającymi rozwijać zainteresowania w każdej dziedzinie. Nasi uczniowie przez dwa dni brali udział w jednym z wybranych warsztatów: wokalny, literacki, radiowy, taniec HIP-HOP, dziennikarstwo, zagrajmy w eksperymenty, rozmowy filozoficzne, teatralny, fitness, wyrób biżuterii, makrama, taniec nowoczesny, karate, samoobrona, PaTyczaki, kurs pierwszej pomocy, Carving, stylizacja fryzur. Dowiedzieli się czego uczy carving, że nasze potrawy mogą cieszyć również swym pięknem. Dania mogą być przyozdobione wykrojonymi ręcznie warzywami i owocami, dzięki którym konsumujący czują się „jak w siódmym niebie”. Latynoskim krokiem ruszyli za Aleksandrą Grudzińską instruktorkę tańca z grupy „Azyl”. Poradzili sobie doskonale z postawionymi zadaniami. Można powiedzieć, że Aleksandra Grudzińska stała się inspiracją dla PaTowiczów w ruszaniu biodrami co z pewnością upowszechnia warsztat tańców latynoamerykańskich. Po nitce do… makramy-  Jolanta Surma, zaraziła PaTowiczów swoją pasją do tworzenia sztuki z kłębka włóczki. W trochę innym miejscu, trochę innym czasie… w niecodziennych warunkach mistycyzm przyrody na światło dzienne wydobywała grupa „PaTyczaków”. Pan profesor Marian Stępak wraz z uczestnikami warsztatu przywrócił martwe fragmenty drzew do życia za pomocą sztuki. Raz i dwa i trzy i cztery…emocje i skupienie, charakterystyczne ruchy ciała i koncentracja to główne elementy hip-hopu, które poznali uczestnicy tegorocznych warsztatów PaT. Członkowie zajęć mieli również okazję, doszkolić swój warsztat pod okiem mistrza świata w kategorii HIP-HOP- Branko Bielopotockyego.  Rozśpiewany Inowrocław Multiinstrumentalista wraz z instruktorką Katarzyną Idzikowską poprowadzili warsztaty wokalne w Szkole Muzycznej w Inowrocławiu. Dzięki ich pozytywnej energii i nastawieniu klimat podczas spotkania był niesamowity. Niezwykle dynamiczną postacią tych warsztatów była Katarzyna Idzikowska, która za pomocą gestów pomagała młodym artystom odnaleźć się na scenie. Zaproponowane przez nią ćwiczenia rozluźniające były bardzo żywiołowe i oryginalne. Udawanie Kaczora Donalda, złej czarownicy lub karateki doprowadzały uczestników do śmiechu. Dzięki takim zabiegom, do zabawy szybko przyłączyła się cała grupa i nikogo nie trzeba było do tego namawiać. Radiomaniacy  Tomasz Bieliński i Grzegorz Lech byli instruktorami warsztatów radiowych. Poprowadzili te zajęcia fenomenalnie. Na rozgrzewkę było dużo gier rozwijających intelekt.
Po warsztatach uczestnicy Przystanku, pod eskortą policji, ruszyli spod Hali Kujawianka do Solanek, gdzie skandowali hasła  mówiące o życiu bez uzależnień, tańczyli „ belgijkę” i obejrzeli spektakl TEATRU ULICZNEGO Z Chojnic pt: „Zapomniana” . Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia był niezwykły koncert Jarosława Chojnackiego. O 2.00 uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek do  II LO im. Marii Konopnickiej. Mimo bardzo późnej pory nikomu nie chciało się spać, jednak zmęczenie wzięło górę i wszystkich zmorzył sen. Następnego dnia młodzież udała się na drugą część warsztatów, a opiekunowie uczestniczyli w panelu "TWÓRCZA PROFILAKTYKA" dla pedagogów, policjantów, profilaktyków i samorządowców  w Teatrze  Miejskim. Wszyscy spotkali się na Rynku, gdzie miała miejsce PaTosfera. Następnie w towarzystwie orkiestry  reprezentacyjnej policji udaliśmy się do Hali OSiR, gdzie odbyły się prezentacje warsztatowe, uroczyste zakończenie Akcji
Inowrocławski Przystanek PaT był imprezą niezwykłą. Świętem młodości i radości. Cieszymy się, ze mogliśmy w nim uczestniczyć i dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć się na Przystanku za rok.