„Na własne konto” – ferie w Gimnazjum w Sławęcinku

W dniach 14-18 stycznia 2013r. uczniowie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku wzięli udział w zajęciach realizowanych w ramach programu „Na Własne Konto”. Program ten realizuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy wsparciu Fundacji na rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. M. Rataja.

Podczas ferii zimowych gimnazjaliści w ramach 30 godzinnych warsztatów zapoznali się z zagadnieniami ekonomicznymi z zakresu przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej, oszczędzania i inwestowania oraz bankowości i funkcji pieniądza. W ramach zajęć grupa uczniów uczestniczyła w dwóch wycieczkach tematycznych: do Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu oraz do Karczyna, w ramach spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą z firmy WINBUD sp. z.o.o. w Inowrocławiu.
Trwające tydzień zajęcia były prowadzone w atrakcyjny sposób, głównie poprzez ciekawe gry i zabawy edukacyjne, z uwzględnieniem pracy metodą projektu. Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Kwiatkowska- nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii wspólnie z zaproszoną studentką Politechniki Poznańskiej panią Magdaleną Penkałą.
Cykl warsztatów realizowany będzie również w drugim semestrze roku szkolnego (od marca do kwietnia 2013). Uczniowie podzieleni na odpowiednie zespoły wykonają – na bazie zdobytej wiedzy – pracę projektową którą będzie młodzieżowa gazeta ekonomiczna, a także opracują minibiznesplan jej wydania.
W ramach zajęć realizowane będą również konkursy na szczeblu szkolnym i międzyszkolnym, których finał rozstrzygnięty zostanie w Warszawie. Uczniowie najaktywniej uczestniczący w zajęciach nagrodzeni zostaną nagrodami rzeczowymi, a laureaci finału konkursu otrzymają stypendia.
Realizacja tego programy w naszym gimnazjum byłaby niemożliwa gdyby nie zaangażowania pani kierownik GZEAS Małgorzaty Makowieckiej oraz jej współpracowników, a także pana dyrektora gimnazjum Roberta Orczykowskiego.