ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - AKCJA ŻONKILE

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno - społecznej ŻONKILE organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. Celem działań jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło dokładnie 75 lat temu. W szkole została przygotowana gazetka na tą okoliczność oraz rozdano uczniom i pracownikom szkoły  żółte, papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o bohaterach powstania z 1943r. Związane są one z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.