XIV Harcerski Bieg Niepodległościowy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Sławęcinku

10 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku spotkała się na XIV Biegu Niepodległości brać harcerska Hufca ZHP Inowrocław, by uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości z tej okazji przygotowała 21 SDH „Kamienie” im. Szarych Szeregów działająca przy szkole w Sławęcinku pod opieką druhny Magdaleny Halik, druhny Katarzyny Stachowiak oraz druhny Katarzyny Leśniak, którym wsparcia udzielili: Pani Joanna Orczykowska, Pani Alina Malak, Pani Małgorzata Kwiatkowska, Pani Agnieszka Oreszczenko, Pani Anna Sobczak, Pan Piotr Sempowicz i Pan Piotr Gotowalski.  W spotkaniu wzięło udział 149 harcerzy, 14 drużynowych oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Inowrocław, Tadeusz Kacprzak, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaksicach, II Pułku Inżynieryjnego Jednostki Wojskowa 15 23 oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku.
Przybyli goście zostali poproszeni o ocenę prac przygotowanych przez drużyny harcerskie. Były to wywiady przeprowadzone ze starszymi osobami, które pamiętają czasy drugiej wojny światowej i okres przedwojenny. Jedna z drużyn przygotowała film i prezentację multimedialną. W kolejnej konkurencji harcerze zaprezentowali w formie portretów ważne postacie dla regionu. Ostatnią pracą przygotowaną przez harcerzy była gra historyczna.  Komisja konkursowa przyznała III miejsce 161 DH „Młode Wilki”. Nagrodą dla drużyny był bon na kwotę 50 zł. Przybyli goście uznali, że  II miejsce zajęła 14 Drużyna Łącznościowo- Wędrownicza „Iniemamocni”. Harcerze w nagrodę otrzymali bon na kwotę 100 zł. Pierwsze miejsce zostało przyznane Drużynie Harcerskiej „Sprytni”. Harcerzom wręczono bon na kwotę 200 zł. Ponadto wszystkie drużyny otrzymały drobne słodkie upominki. Wsparcia w organizacji konkursu udzielił Wójt Gminy Inowrocław, Tadeusz Kacprzak, przeznaczając 300 zł na zakup nagród dla zwycięskich drużyn. Ponadto Wójt Gminy Inowrocław ufundował zwycięskim drużynom pobyt jedno i dwudniowy w Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie, natomiast Wydział Kultury Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta przekazał szklaną statuetkę dla zwycięskiej drużyny.
Po uroczystym apelu, w trakcie którego odśpiewano hymn państwowy, przyjęto meldunki drużyn, złożono podziękowania dla przybyłych gości i wręczono nagrody dla zwycięskich drużyn, harcerze udali się na punkty przygotowane przez służby mundurowe, gdyż tegoroczny Bieg Niepodległości poświęcony był pracy służb mundurowych. To właśnie one stoją na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa. W związku z tym II Pułk Inżynieryjny JW 1523 zorganizował patrol saperski i musztrę dla przybyłych harcerzy. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaksic przeprowadziła ćwiczenia pożarnicze oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Komenda Powiatowa Policji z Inowrocławia przygotowała grę policyjną i zaprezentowała pokaz z udziałem psów policyjnych. Harcerze byli bardzo zainteresowani pracą służb mundurowych i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania wyznaczane im przez przedstawicieli jednostki wojskowej, policji i straży pożarnej.
Po realizacji zadań na punktach harcerze udali się na kolację, w trakcie której zostali poczęstowani rogalami Marcińskimi ufundowanymi przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku oraz przez rodziców naszych uczniów - Panią Angelikę Wronę i Panią Katarzynę Kułakowską. Wieczorem cała brać harcerska zebrała się na sali gimnastycznej, by wspólnie pośpiewać i uczestniczyć w pląsach.
11 listopada 2017 roku harcerze uczestniczyli we mszy świętej za Ojczyznę w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu oraz w patriotycznych uroczystościach pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie 21 SDH „Kamienie” im. Szarych Szeregów złożyła kwiaty.