Warszawa w jeden dzień

Dnia 6 listopada uczniowie naszego gimnazjum wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. W wycieczce wzięło udział  trzydzieścioro dziewięcioro uczniów. Organizatorem  była p. K. Stachowiak a opiekunkami  zostały panie H. Janowska i M. Czerniak.
Trudno zwiedzić Warszawę w jeden dzień, ale można przez te kilka godzin poczuć jej klimat i zobaczyć jej najważniejsze zabytki.

Pierwszym punktem programu stanowiła wizyta w Sejmie. Przewodnik oprowadził młodzież po gmachu sejmowym i opowiedział o polskim parlamentaryźmie oraz zasadach funkcjonowania organów państwa. Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego Miasta, gdzie znajduje się Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy i najważniejszy świecki pomnik w Warszawie. Spacerując po Starym Mieście udaliśmy się do Bazyliki Archikatedralnej  pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Katedra została wzniesiona, jako kościół parafialny i stopniowo nabierała znaczenia, aż stała się najważniejszym kościołem Rzeczypospolitej.
W bazylice ujrzeliśmy grób prymasa Stefana Wyszyńskiego. Następnie przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi symbol Warszawy - pomnik Syrenki. Później autokarem pojechaliśmy na Cmentarz Komunalny na Powązkach. Przewodnik wskazywał nam groby harcerzy, żołnierzy i w końcu groby bohaterów i autora książki pt. "Kamienie na Szaniec".
O godzinie czternastej z minutami gimnazjaliści weszli na Stadion Narodowy. Obejrzeli trybuny, płytę stadionu. Dalej udaliśmy się do Muzeum Narodowego, by tam podziwiać rozmaite dzieła sztuki, poruszając się w zadumie między drogocennymi płótnami, przemierzając różne epoki, artystyczne style i nurty.
Zmęczeni oraz bardzo głodni, z apetytem zjedliśmy pyszny obiad w malowniczej restauracji.
Wycieczka sprawiła, że jeszcze bardziej poznaliśmy i zintegrowaliśmy się.