XIII Inowrocławskie Manewry Harcerskie w Kruszwicy

Jak co roku drużyna harcerska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Sławęcinku wzięła udział w manewrach harcerskich. W tym roku miały one miejsce w Kruszwicy w dniach 22 – 23 września. 18 harcerzy reprezentowało naszą drużynę pod opieką druhny Katarzyny Leśniak i druhny Katarzyny Stachowiak.

Z ochotą uczestniczyliśmy we wszystkich zajęciach przygotowanych przez drużynę z Kruszwicy. Po przyjeździe wzięliśmy udział zarówno w apelu jak i śpiewankach i pląsach na świeczowisku. Nocka upłynęła spokojnie. Szanujemy się bowiem wzajemnie. O poranku dziarska pobudka i smaczne, wspólne śniadanko i ruszyliśmy na szlak. Drużyna pokonała 8 punktów z zadaniami, które obejmowały znajomość węzłów, szyfrów, piosenek harcerskich, pląsów, samarytanki i symboliki oraz testy sprawnościowe: przelewanie wody za pomocą strażackiego węża, bieg w masce, rzut granatem i strzelanie z łuku. Harcerze brali udział we wszystkich konkurencjach z wielkim zaangażowaniem i zadowoleniem. Udział w manewrach to czas wspaniałej zabawy, możliwość sprawdzenia się – już wiemy, co musimy poprawić – i pora nauki. W tym roku na jednym z punktów mieliśmy okazję poznać: zwyczaje dawnych Słowian związane z bartnictwem, sposób powitania się Słowian, sposób rozpalania ognia w osadzie, smak herbaty ziołowej według prasłowiańskiej receptury, taniec naszych przodków oraz ich pismo. Nasz „apetyt” na życie harcerskie dzięki udziałowi w manewrach tylko wzrósł. Dziękujemy drużynie „Żółte Strzały” z Kruszwicy za przygotowanie takiej wspaniałej imprezy. Czuwaj!