X Edycja Gminnego Konkursu Matematycznego

Liczby rządzą światem – to słynna sentencja wypowiedziana przez Pitagorasa.
Co jest najmądrzejsze? Liczba. Co jest najpiękniejsze? Harmonia. Czym jest cały świat? Liczbą i harmonią. Tak pouczał katechizm tajemniczego na wpół naukowego bractwa pitagorejczyków. Ten poetycki werset pokazuje jak wielkie znaczenie przypisywano liczbie już w starożytności.
Matematyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest nieodłączną częścią natury i historii ludzkości. Jest również nieodłączną częścią uczniów klas szóstych, którzy uczestniczyli w dwuetapowym gminnym konkursie matematycznym organizowanym przez naszą szkołę.

Pragnę dodać, że w tym roku jest to już dziesiąta edycja tego konkursu, a od ośmiu lat patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Inowrocław.
 Witamy zatem bardzo serdecznie Wójta Gminy Inowrocław Pana Tadeusza Kacprzaka (Marka Karólewskiego). Witamy  uczniów i ich opiekunów ze Szkoły Podstawowej w Jaksicach, Górze, Orłowie, Tupadłach, Łojewie, Turzanach. Cieszymy się bardzo, że w naszym konkursie uczestniczą uczniowie klas szóstych, a także piątych, a nawet czwartych ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. I tak było przez dziesięć  lat.
W tym roku do konkursu przystąpiło 36 uczniów. Konkurs odbył się 24 marca, na którym to uczniowie w pierwszej części rozwiązywali test składający się z 15 zadań zamkniętych. Po półgodzinnej przerwie łamali sobie głowy rozwiązując 5 zadań otwartych.
Mamy nadzieję, że rozwiązywanie zadań dało naszym młodszym  koleżankom i kolegom wiele radości.
Dzisiaj jest dla Was najważniejszy moment, a mianowicie ogłoszenie wyników wręczenie nagród.
Ale za nim to nastąpi pragniemy przedstawić wszystkim wspaniałą liczbę pi w krótkim rysie historycznym (czyli jak to było, gdzie i kiedy).
Nasi dociekliwi koledzy postanowili sami wyznaczyć liczbę pi. Zobaczcie, czy im się to udało?