Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać ”
                                 Jan Stanisław Jankowski   I Delegat Rządu na Kraj

23 października grupa uczniów realizująca projekt edukacyjny „ Ceną była śmierć za wolności smak” pod opieką p. Magdaleny Czerniak i p. Katarzyny Stachowiak  udała się do Warszawy. Młodzież zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX wieku.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o 63 dniach Powstania Warszawskiego, o historii bohaterów 1944 roku i ich zmaganiach o wolną Polskę. Gimnazjaliści spacerowali po Starówce, podziwiali Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, pomnik Jana Kilińskiego i wzruszającą statuę Małego Powstańca, upamiętniającą dzieci, które brały udział w powstaniu. Odwiedzili także Cmentarz Powązkowski, gdzie oddali hołd poległym żołnierzom powstań narodowych. Pamiętajmy… choć Powstanie Warszawskie jest najsmutniejszym i najbardziej bolesnym czasem w dziejach stolicy, jednocześnie pozostaje na zawsze symbolem triumfu wolności.
Pragniemy serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Inowrocław, Panu Tadeuszowi Kacprzakowi za życzliwość i pomoc w realizacji  założeń  projektu edukacyjnego.
                                                                                    Wdzięczni uczniowie i nauczyciele