Martin Widmark i jego kryminały dla dzieci

19 marca obchodziliśmy 60. rocznicę urodzin Martina Widmarka, szwedzkiego pisarza, autora książek dla dzieci i młodzieży, który z wykształcenia jest… nauczycielem!

Najmłodsi czytelnicy na całym świecie bardzo lubią jego książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai„, które dostępne są również w naszej szkolnej bibliotece.

Nieco starsi uczniowie wolą książki z serii „Dawid i Larisa”. Martin Widmark jest także współautorem serii „Nelly Rapp”.

Pierwsze tomy serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”: „Tajemnica diamentów” oraz „Tajemnica hotelu” ukazały się w Szwecji w 2002 roku. Autorką ilustracji i bliską współpracowniczką pisarza jest Helena Willis. Obraz w przemyślany i zaplanowany sposób współgra ze słowem.

Każdy tom rozpoczyna się od mapy Valleby, miejsca akcji, oraz prezentacji bohaterów. Przestrzeń miasteczka przedstawiona na planie, wraz z kolejnymi przygodami, stopniowo się rozszerza.

Do dziś „Tajemnice” zostały przetłumaczone na trzydzieści pięć języków. Pierwsze książki do polskich czytelników, dzięki Wydawnictwu Zakamarki, trafiły w 2008 roku, w tłumaczeniu Barbary Gawryluk. Jesienią 2016 roku polską premierę miał kolejny (u nas dwudziesty trzeci) tom przygód młodych detektywów – „Tajemnica więzienia”.

Poszczególne części można czytać bez konieczności sięgania po wcześniejsze. Każda jest autonomiczną całością i zostaje w niej rozwiązana jedna zagadka.