Jesteś tutaj: Start / ARCHIWUM / 2013/2014 / Gorzka chwała

Gorzka chwała

„ Historia- świadek czasu,
  światło prawdy, życie pamięci,
  nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości ”
                                           - Cyceron -

Dnia 5 marca w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca powstania narodowe. Szkolny Zespół Teatralny MASKA, nad którym opiekę sprawują Magdalena Czerniak i Katarzyna Stachowiak, przygotował  montaż słowno – muzyczny zatytułowany „ Gorzka chwała ”. Młodzi aktorzy: Marzena Broniszewska, Weronika Czajkowska, Marcin Diks, Karolina Gralik, Mikołaj Kujawa, Klaudia Pułaczewska, Agnieszka Pryka, Mikołaj Romianowski pięknie recytowali utwory K. K. Baczyńskiego, A. Słonimskiego, A. Asnyka, M. Konopnickiej. Przedstawili zebranym sylwetki bohaterów narodowych i ich zmagania o niepodległą Polskę.

Rozbrzmiewały pieśni patriotyczne w wykonaniu naszych gimnazjalistek: Marzeny Broniszewskiej, Sandry Bazelewskiej, Marty Kępskiej, Marty Pietrzak i Karoliny Gralik.
W drugiej części uroczystości  Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz  Kacprzak i Dyrektor Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku Robert Orczykowski odznaczeni zostali za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaczenia wręczył Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Gminy Inowrocław Tadeusz Łojewski. Nasze gimnazjum otrzymało także Akt Nadania Odznaczenia wraz z podziękowaniami za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego pięknych tradycji.
Uczniowie, nauczyciele  i zaproszeni  goście  podziwiali  także  wystawę poświęconą Powstaniom  Styczniowemu i Wielkopolskiemu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się  praca  plastyczna Klaudii Pułaczewskiej - uczennicy klasy I b.

Dziękujemy wszystkim gościom przybyłym na  jakże ważną dla naszej szkoły uroczystość:

-p. Tadeuszowi Kacprzakowi Wójtowi Gminy Inowrocław,

-P. Małgorzacie Makowieckiej kierownikowi GZEAS-u  Gminy Inowrocław,

-p. Tadeuszowi Łojewskiemu Prezesowi Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zrzeszonego w Kole Gminy Inowrocław oraz członka władz wojewódzkich,

-p Stefanowi Mandziak Wiceprezesowi Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zrzeszonego w Kole Gminy Inowrocław,

-p. Janowi Gawrońskiemu Skarbnikowi Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zrzeszonego w  Kole Gminy Inowrocław za niezwykłą lekcję patriotyzmu.

Szczególne podziękowania kierujemy do:
-Pana Rafała Cymsa wnuka bohatera Powstania Wielkopolskiego kapitana Pawła Cymsa,
-Dyrekcji Gimnazjum nr 1 im. Św. Wojciecha w Inowrocławiu,
-Dyrekcji Biblioteki Miejskiej im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu,
-Dyrekcji Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu
za pomoc w przygotowaniu naszej szkolnej uroczystości "Rzecz o powstaniu styczniowym".