Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W dniu 7 listopada uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Warszawy,  której  głównym celem było poznanie różnych tajników wiedzy w Centrum Nauki Kopernik. W wycieczce uczestniczyła 34 – osobowa grupa miłośników przygód wraz z opiekunami p. D. Kozłowską i p. H. Janowską.

Czterogodzinna podróż minęła bardzo szybko, gdyż uczniowie mogli  zobaczyć ciekawe  miasta,  które znajdowały się na trasie, ale także mieli  okazję zapoznać się ze swoimi rówieśnikami z Gimnazjum z Żalinowa i z Gimnazjum nr 1 z Inowrocławia, którzy również wybrali się do Warszawy.
Po dotarciu do stolicy młodzież  zwiedzała  najciekawsze jej miejsca pod czujnym okiem przewodnika.  Ponieważ listopad jest miesiącem, w którym wspominamy tych, którzy od nas odeszli, dlatego uczniowie zaczęli zwiedzanie od Starych Powązek. Przejście w skupieniu Aleją Zasłużonych,  gdzie można było zobaczyć nagrobki takich wielkich ludzi jak Władysława Reymonta,  Leopolda Staffa, Mari Dąbrowskiej, Czesława  Niemena, Jerzego Waldorffa ( orędownika ratowania Powązek), długo pozostanie w pamięci. Następnie przewodnik pokazał uczestnikom wycieczki najciekawsze miejsca Warszawy:  Plac Zamkowy  z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta, rynek Starego Miasta z pomnikiem warszawskiej Syrenki, Aleje Jerozolimski,  Pałac Prezydencki, a także Stadion Narodowy.
Po krótkim spacerze ulicami Warszawy uczniowie dotarli do Centrum Nauki Kopernik. Tam dopiero czekało na nich moc atrakcji i wrażeń. Wszystkiego można było doświadczyć dosłownie na własnej skórze, samodzielnie przeprowadzić eksperymenty. Można było poleżeć na naszpikowanym tysiącami gwoździ łożu fakira,  przekonać się,  jakim przeżyciem jest trzęsienie ziemi. Każdy mógł wywołać ogniowe tornado i pioruny, tworzyć bańki mydlane w kształcie sześcianu, walca czy czworościanu foremnego. Fascynująca była muzyczna wystawa. Podążając muzyczną ścieżką zwiedzający mógł się dowiedzieć jak wytańczyć muzykę (Elektryczny taniec), skąd bierze się dźwięk na ścieżce płyty winylowej (Skreczujący Dj), czy gra na laserowym instrumencie jest bezpieczna (Laserowa harfa), oraz jak poruszyć powietrze żeby zagrało ( Rzeźba świetlna). Z tego fantastycznego, naukowego świata gimnazjaliści wyszli około godziny 18:00. Pełni wrażeń ruszyli w drogę powrotną, ale z ogromną nadzieją, że jeszcze wielokrotnie odwiedzą to miejsce.
Przy okazji pierwszej muzycznej wystawy czasowej w Centrum została wytyczona specjalna ścieżka zwiedzania. Liczy 17 przystanków. Prowadzi przez eksponaty galerii stałych tematycznie związane z dźwiękiem, słyszeniem oraz muzyką.
Kolejne eksponaty wyznaczone na tej trasie pomogą nam także zrozumieć, dlaczego w kosmosie nie moglibyśmy ze sobą porozmawiać (Radio w gębie), czym jest elektrofon XXI wieku (Reactable) i dlaczego słyszymy siebie inaczej, niż słyszą nas nasi rozmówcy (Po głosie cię poznają).