EFEKTY SPECJALNE W FILMIE- LEKCJA W KINIE

Dnia, 9 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. K. Leśniak, p. A. Piaseckiej i p. K. Stachowiak, w ramach edukacji polonistycznej, miała możliowość uczestniczenia w lekcji w kinie, która poświęcona była efektom specjalnym w filmie.

Uczniowie z zainteresowaniem wzięli udział w prelekcji popartej projekcją obrazującą powstawanie efektów specjalnych. Zapoznali się z  różnymi technikami tworzenia "magicznych" obrazów jakie daje „blue screen”, „blue box”, technikami wypełniania obrazu poprzez kopiowianie elementów, tworzenie makiet budynków, statków kosmicznych, postaci, domalowywanie  na szkle tła akcji, tylny najazd kamery, sprawiający wrażenie przemieszczania się obrazów z pierwszego planu, nagrywanie wielu sekwencji w pomieszczeniach studyjnych, z wykorzystaniem basenów, które w filmach widziane są jako ogromny przestwór wód. Prowadząca lekcję podkreśliła również rolę kaskaderów filmowych, techników komputerowych, pirotec"ników i innych osób, dzięki którym możemy oglądać wspaniałe efekty specjalne  w takich filmach  jak: "Avatar”, "Życie Pi", "Gwiezdne wojny" i wiele innych.
     Po prezentacji uczniowie obejrzeli film - "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna", w którym bez trudu dostrzec mogli różnorodne efekty specjalne.