Nasi uczniowie w Parlamencie Europejskim

W dniach 12-15 czerwca dwójka uczniów naszego gimnazjum – Ola Cieślak i Kamil Szałecki, wraz z opiekunem, p. Agnieszką Długopolską wzięła udział w wizycie studyjnej do Strasburga.  Celem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim. Podczas spotkania z europosłem p. Kosmą Złotowskim uczniowie zapoznali się z zasadami działalności instytucji Unii Europejskiej, pracą, obowiązkami i prawami posłów. Kamilowi udało się nawet zadać kilka pytań panu posłowi.

Obejrzeliśmy też film o tym jak działa Parlament Europejski oraz salę plenarną, która ma aż 863 miejsca. Drugi dzień wizyty poświęcony był na zwiedzanie Strasburga z przewodnikiem. Zaczęliśmy od Katedry Notre Dame, w której znajduje się zegar astronomiczny, ozdobiony m.in. wizerunkiem naszego patrona Mikołaja Kopernika. Następnie spacerowaliśmy po dzielnicy nazywanej Małą Francją, gdzie podziwialiśmy piękną i romantyczną panoramę domków rozciągających się nad rzeką oraz udaliśmy się na rejs statkiem po Renie. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek i  degustowanie lokalnych przysmaków. Strasburg to miasto multikulturowe, staraliśmy się więc wykorzystywać umiejętności językowe. Czas minął bardzo szybko. Po wyjeździe pozostały miłe wrażenia, nowe znajomości oraz  zdjęcia w naszych telefonach i aparatach.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Posłowi – Kosmie Złotowskiemu
za zaproszenie do Parlamentu Europejskiego i wspaniałą gościnę w Strasburgu.