egzamin na kartę rowerową

W dniu 14 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową. Zgłosiło się 17 uczniów (11 z klasy czwartej i 6 z klasy piątej). Egzamin obejmował dwie części: teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna przeprowadzona była w formie testu jednokrotnego wyboru (20 pytań) i obejmowała ogólne przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych i rowerzystów, wyposażenie roweru, znajomość znaków drogowych    i sytuacje drogowe - zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach.

Test trwał 35 minut i należało uzyskać 80% prawidłowych odpowiedzi, aby zaliczyć egzamin teoretyczny. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu było uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej egzaminu. Niestety dwie uczennice nie podołały temu zadaniu.       Egzamin praktyczny przeprowadzony był na placu manewrowym ze znakami drogowymi. Wynik uznany był za pozytywny jeżeli uczeń prawidłowo wykonał 90% manewrów  i nie stwarzał zagrożenia dla ruchu drogowego. Egzamin ten obejmował przygotowanie roweru do jazdy, jazdę rowerem na wprost- ruch prawostronny, reagowanie na znaki drogowe- przejście dla pieszych ( ustępowanie pierwszeństwa pieszemu), ósemka-  przejazd techniczny bez podpórek i bez najeżdżania na linie, slalom ( odległość między pachołkami równa jest długości roweru) i hamowanie w polu końcowym. Część praktyczną zaliczyli wszyscy uczniowie a więc 15 uczniów otrzyma kartę rowerową. Nad całością czuwał nauczyciel uprawniony do przeprowadzania egzaminu na kartę rowerową p. Wojciech Konieczny.